Wykorzystanie farbki do celów edukacyjnych i terapeutycznych

Newsy

Farbki do malowania palcami to farbki wodne o spoistości galaretowatej, nieszkodliwe i proste do zmycia. Farby te nadają się do malowania na lekkim, ale mocnym papierze i na brystolu.Przeznaczenie farb do celów wychowawczych i terapeutycznych wykorzystywano dawno temu.
przejdź do www
Author: Latia Boykin
Source: http://www.flickr.com
Strategia błyskawicznie pozyskała ogromną popularność pośród wychowawców, psychologów, lekarzy, którzy dojrzeli jej cenne i trudne do dokonania innymi metodami walory. Ze względu na łatwość użycia i całkowitą nieszkodliwość, farby do malowania palcami w pełni przydają się do zapoznania dziecka z techniką malowania (http://ideamo.pl/). Polecane dla maluchów w wieku od 3 do 6 lat.Kluczową cechą wdrożenia farbek jest to, że daje ona dziecku duże możliwości wyrażenia się przy najmniejszych wymaganiach dotyczących umiejętności i sprawności technicznych. Jest jedną z najlepszych strategii wywoływania swobodnej ekspresyjności kreatywnej.

Metoda malowania wszystkimi palcami przy pomocy farby do malowania palcami - hurtowniazabawek.pl/pl/art-plastyczne/farby-do-malowania-palcami-stempelki.html - może być traktowana jako część planu wychowawczego dla dzieci, wstęp do twórczości plastycznej. Trudno wyobrazić sobie dziecko, które mogłoby odmówić sobie owej zabawy jak malowanie palcami. Jest to jeden z detali zupełnej integracji sensualnej u malucha. Istotą działania malucha jest jego biegłość przeżywania świata za pomocą wszystkich zmysłów. Malowanie palcami daje mu taką sposobność, a przy tym jest ogromną zabawą.

farby
Author: Debbie Hallsworth
Source: http://www.flickr.com
Przed przystąpieniem do zabawy z zastosowaniem farby do malowania palcami, wypada w właściwy sposób przygotować przestrzeń pracy dla malucha. Obszerny arkusz szarego papieru trzeba rozłożyć na stole zgodnie z koncepcją malucha, jednakże tak, by nie zakrywał całego blatu. Istotne, aby stół nie stał przy ścianie, dzięki czemu dziecko będzie miało do niego dostęp z każdej możliwej strony. Równie istotny jest również rozwiązanie ulokowania farb. Każde zabarwienia muszą zostać ułożone w osobnych miseczkach, do których pomieści się cała rączka malucha. Wykorzystując farby do malowania palcami, kształtujemy pociechy manualnie, ich wyobraźnię, oraz oswobadzamy ich emocje.