W ogromnej firmie musi być rozpowszechniona profesjonalna infrastruktura IT

Newsy

branża IT
Author: John Kraus
Source: http://www.flickr.com
Prezesi zakładów przeważnie pragną, by różnorakie działy posiadały możliwość przesyłu informacji oraz plików, tak żeby współpraca pomiędzy nimi okazała się jak najlepsza. Miast przesyłać to wszystko w e mailach, albo nosić na pendrivie, można teraz używać z oferty, którą oferuje cloud computing. Wszelkie pliki dawane są na serwer, a każdy kto ma do niego hasło oraz login, może do nich wejść w każdym momencie. Takie zachowanie jest o tyle odpowiednie, że nie zajmujemy przestrzeni na dyskach komputerów, a poza tym przesył danych jest dużo szybsze, gdyż zmiany można wprowadzać na bieżąco, przez zapisywanie dokumentu.

Na takiej chmurze obliczeniowej mamy szansę umieścić też programy, z których każdy będzie miał szansę używać, dzięki czemu nie będziemy musieli wykupywać tylu licencji.
dysk ssd
Author: Laineema
Source: http://www.flickr.com
Oznacza to, że fizycznym serwerze współistnieje wiele serwerów wirtualnych, które współdzielą zasoby, przykładowo dysk twardy oraz pamięć. Wirtualne serwery są elastyczne, dlatego coraz więcej dużych firm decyduje się na zamówienie tego typu wygodnej usługi. Nie należy obawiać się, że archiwizacja w chmurze zostanie utrudniona przez zbyt dużą liczbę użytkowników, ponieważ podział zasobów jest indywidualny dla wszystkich.

Znacznie korzystniejsza jest natomiast dzierżawa wirtualnej przestrzeni, którą faktycznie wykorzystujemy niż inwestowanie w cały serwer. Aktualnie coraz więcej promocyjnych ofert pojawia się na krajowym rynku, a wysokość rocznych opłat jest stosunkowo niewielka. Określenie hosting w chmurze nie zostało ukute przypadkowo. Wystarczy spojrzeć na obłoki, które kłębią się nad polskim niebem, żeby uzmysłowić sobie, że są one widziane z wielu okolicznych miejscowości.

W przypadku informacji firmowych jest bardzo podobnie, a nawet lepiej - każdy dyrektor ma do nich dostęp, nawet udając się na wczasy na Sri Lankę. Dla wielu fachowych firm oznaczałoby to raczej istotne kłopoty, a nawet bardzo duże uszczerbki ekonomiczne. Zatem w ich przypadku właśnie budowa data center jest najlepszą opcją zapobiegania takim niefortunnym przypadkom. Takie zadanie możemy zlecić jedynie wykwalifikowanym informatykom, którzy wystawią gwarancję na funkcjonowanie takiego oprogramowania.

O tej zalecie mówią wszyscy urzeczeni tym współczesnym wyjściem z sytuacji. Każdy, kto ma pocztę mailową marki Google ma świadomość, że ta firma także w ramach rzeczonego konta upublicznia aplikacje, gdzie możemy bez żadnych zagrożeń przechowywać dane i co najistotniejsze, mieć do nich dostęp przez internet i przez cały czas. Posiadanie urządzeń stwarza koszty, te urządzenia muszą być trzymane w odpowiednich warunkach, systematycznie oczyszczane i serwisowane, poza tym musi się nimi opiekować wykwalifikowany personel. Niemniej, rynek jest konkurencyjny i z tego powodu największą zaletą serwerów wirtualnych jest ich cena. Tanie serwery wirtualne są powszechnie dostępne, ich oferta jest skierowana do najmniejszych i średnich przedsiębiorców, oraz hobbystów. Różnica w cenie uzależniona jest od przepustowości, oraz ilości miejsca zamówionej na serwerze – dla niewielkiej strony WWW tego rodzaju oferta jest idealna (wiecej o usługach).