Psychologia, jak każda inna dziedzina nauki, rozwija się na podstawie wcześniejszych odkryć i w ten sposób ludzkość może pogłębiać swoją wiedzę

Newsy

Psychologia w rzeczywistości niewiele różni się od innych dziedzin nauki czy nawet nauk medycznych. Dlaczego? Psychologia, zupełnie jak pozostałe nauki, rozwija się dzięki analizom. Czasem nadzoruje je jeden badacz, a niekiedy nad daną tezą pracuje grono naukowców. Tak czy inaczej otrzymane i przeanalizowane wyniki zmieniają nie tylko nasze sądy o świecie, ale również przynoszą zyski przedstawicielom pozostałych nauk. Wystarczy tutaj wspomnieć o specjalistach od marketingu, którzy są zmuszeni poznawać tajemnice człowieczej psychiki, aby w ten sposób podnieść zyski ze sprzedaży.


nowoczesne szkolenie
Author: Root Impact
Source: http://www.flickr.com
Bardzo istotnym, a przez to wartym wspomnienia jest fakt, że współcześni badacze korzystają z dokonań swoich poprzedników. Jeśli trzeba byłoby pracować całkiem od nowa, to nasz teoria naukowa praktycznie tkwiłaby w martwym punkcie. O tej fundamentalnej zasadzie wiedzą zarówno reprezentanci nauk technicznych, jak i psychologicznych. Odkrywanie byłoby niczym dreptanie w kółko i nie doprowadziłoby do żadnych przełomowych sensacji. Naukowiec dysponujący teorią swoich poprzedników oraz charakteryzujący się niekonwencjonalnym sposobem myślenia ma ogromne szanse zapisać się na kartach historii, a jego odkrycia mogą przynieść wiele pożytku.

I tak przykładowo sformułowane w XX wieku techniki nlp są wykorzystywane do dzisiaj. Chociaż niektórzy powątpiewają w ich skuteczność, to jednak w sieci znaleźć można dużo użytecznych informacji na ten temat, a nawet wziąć udział w bezpłatnych ćwiczeniach oferowanych przez znawców tematyki. A dla kogo tak zdobyta porcja wiedzy pozostaje niewystarczająca, to zawsze jest w stanie zapisać się szkolenia, które proponują specjaliści. Termin nlp odwołuje się do przynajmniej dwóch dziedzin, to jest do lingwistyki oraz psychologi. Techniki nlp (witryna przedsiębiorstwa Polska Akademia NLP) mają ważne zadanie do spełnienia. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom konkretny człowiek jest w stanie wpłynąć na własne zachowania i na poczynania innych ludzi.


szkolenia
Author: U.S. Embassy Tel Aviv
Source: http://www.flickr.com
Najprawdopodobniej nasze skojarzenia podążają w kierunku zagadnień związanych z szeroko rozumianą manipulacją. Jednakże nic bardziej mylnego. Nlp ma przede wszystkim pomóc ludziom uwierzyć w siebie i własne możliwości, a to już nie jest bez znaczenia dla tych, którzy nawet w całkiem powszednich sytuacjach życiowych czują się niepewni. W ostatecznym razie przecież nie w każdym przypadku przegraną mamy odbierać jako przygniatającą piersi katastrofę - wystarczy tylko wyciągnąć wnioski na przyszłość i otaczająca rzeczywistość natychmiast prezentuje się w bardziej różowych kolorach.