Parę faktów dotyczących rynku samochodowego i dylematów związanych z zakupem używanego pojazdu

Newsy

Samochód sportowy
Author: Rick Flores
Source: http://www.flickr.com
Samochody używane bywają poszukiwane przez hobbystów motoryzacji. Rzadko spotykane modele osiągają horrendalne ceny, ale nie zawsze jest to powodem do rezygnacji z kupna. Na witrynach internetowych jesteśmy w stanie zobaczyć najróżniejsze pojazdy, nawet te uszkodzone i tym samym przeznaczone do naprawy. Zresztą każdy nabywca używanego fiata musi liczyć się z tym, że cena samego zakupu nie jest tylko jedną należnością do uregulowania. Tak więc rzeczywisty rynek samochodowy zaistniał u nas dopiero w pod koniec lat osiemdziesiątych. Wraz z transformacją systemu politycznego można było swobodnie nabywać wozy.

Z racji różnic ekonomicznych między Rzeczpospolitą a Europą Zachodnią do naszego kraju sprowadzano masowo używane samochody. Rzeczywistość mimo 25 Lat zasadniczo się nie odmieniła. Po krajowych drogach zwykle jeżdżą pojazdy 10 letnie także starsze. Przeciętny wiek pojazdu importowanego z Wielkiej Brytanii to 16 lat, sporo więcej niż średnia w pozostałych państwach WE. Bez wątpliwości sam import pojazdu to dopiero początek. Używane samochody wymagają całej sieci serwisującej.

Importerzy zapewniają pracę technikom naprawiającym importowane pojazdy, dzięki nim mają także zajęcie stacje kontroli samochodów, fabrykanci zamienników, tudzież ich sprzedawcy. To korzystne aspekty wtórnego obrotu autami. Najczęściej należy wymienić płyn chłodniczy i podjechać do lakierni samochodowej. Ci mniej uświadomieni konsumenci zapłacą za nowy, ale jednocześnie eksploatowany nabytek więcej niż się spodziewają. Dlatego zagorzali zwolennicy nowych aut wolą trochę dłużej poczekać i uzbierać potrzebną kwotę bądź nawet wziąć kredyt w banku. Chociaż naturalnie jazda do Rosji, to nie chociażby przewożenie towarów z Warszawy do chociażby Belgii.

Fakty są takie, że transport do Moskwy to niezbyt łatwy kawałek chleba. Trzeba w takim przypadku przygotować porządny biznes plan, aby później nie miewać żadnych nieprzyjemności. Naturalnie nie można wszystkiego przewidzieć, ale jeżeli bardzo umiejętnie do tego podejdziemy, pewnie nasz biznes transportowy będzie sporo bardziej dochodowy. Ciężko miewać większe wątpliwości odnośnie tego, że najzwyczajniej firma transportowa to duży koszt. Dzisiaj prawie każdy portal motoryzacyjny redaguje tzw. test samochodów używanych, który bardzo może ułatwić nam podjęcie dobrej decyzji (jeśli zdecydujemy się zakupić samochód z drugiej ręki).

Dzięki takim testom poznamy tak mocne jak również słabsze strony upatrzonego modelu, dowiemy się jak sprawdza się on w ruchu miejskim i podejmiemy kroki których po pewnym okresie nie będziemy żałować. Stąd staramy się utrudniać napływ podobnych wozów poprzez większe obciążenia skarbowe. Działania owe są mało efektywne. Jest to efekt ciągle korzystnych różnic cen między używanymi a fabrycznie nowymi autami. Kwestię komplikuje jeszcze zastój w ekonomii. Pomyślne kursy walut jeszcze bardziej inspirują do owego typu zakupów. Być może sytuację zmienią załatwiane przepisy pozwalające samorządom na wzbronienie wjazdu starych samochodów do centrów miast. Przepisy takie mają być przedstawione pod groźbą dużych grzywien nałożonych przez Unię Europejską. Może się to przyczynić do popularyzacji środków zbiorowej łączności. Bardziej praktyczny stanie się autobus niż osobisty samochód, gdyż raczej nie przeistoczy to stanu wolumenu sprzedaży nowych samochodów.