Nowatorskie rozwiązania IT w firmach czyli czego pilnować podczas tworzenia firmowej infrastruktury

Newsy

Działanie niejednej firmy zależy obecnie od informatycznej infrastruktury. Nawet w niewielkiej, paro osobowej firmie duża część pracujących ma swoje laptopy albo komputery, na których wykonuje wszystkie obowiązki. W przypadku większych firm powiększa się także ilość sprzętu, oprócz komputerów pojawia się także dużo innych urządzeń, takich jak drukarki, skanery.

laptop
Author: mobilyazilar
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli w firmie funkcjonują zaawansowane systemy do wspomagania zarządzania, to dochodzą do tego serwery i urządzenia do backupu, i zaczyna się tego wszystkiego robić dużo. Im będzie większa firma, tym ważniejszą rolę odgrywa w niej odpowiednie zaplanowanie infrastruktury, począwszy od komputerów dla pracowników, poprzez konfigurację wewnętrznej sieci a kończąc na obsłudze serwerów.

Wielu pracowników działu IT nieco sobie lekceważy takie podejście, po prostu dokupując nowe sprzęty. Jednak taka polityka często doprowadza do sytuacji, kiedy firma na tyle się rozrośnie, że kolejna rozbudowa dotychczasowej infrastruktury będzie niemożliwa i staną się konieczne radykalne zmiany. A to zawsze będzie się wiązać ze sporymi kosztami i sporym zamieszaniem, z tego też powodu znacznie korzystniej od samego początku wszystko rozwijać w takim kierunku, żeby zachować skalowalność na kolejne kilka lat.

Podstawową rzeczą przy planowaniu infrastruktury IT jest ocena bieżących wymagań i uwzględnienie planów jakie ma przedsiębiorstwo. To, ilu pracowników zatrudnia się obecnie, jest dobrze wiadome, lecz już na tym etapie trzeba się dobrze zastanowić, ilu docelowo ich będzie, i dopiero pod tą liczbę dobierać przykładowo urządzenia sieciowe czy maszynę na system ERP.Istotne jest, aby jeżeli jest taka możliwość zachować skalowalność, na przykład przy systemach backupowych początkowo wystarczy określona liczba dysków, ale powinno bez większego problemu dać się rozszerzyć przez kupno następnych urządzeń. Dla wielu przedsiębiorstw, które nie gromadzą większej liczby danych, doskonałym rozwiązaniem może być cloud computing, dzięki niemu ma się dostęp do firmowych zasobów z dowolnego miejsca i bez większych ograniczeń wydajnościowych.