Nowatorska technologia druku. Poznaj ją odpowiednio i wiedz, jak dużo możliwości jesteś w stanie zyskać

Newsy

Nowatorskie trendy w technologii bez przerwy docierają w naszą codzienność. Korzystamy z licznych innowacji, których tajemnic producenci strzegą bardzo skrupulatnie. Jedną z nich jest druk przestrzenny (czyli 3D). Pokaźna gama możliwych zastosowań (od rolnictwa, poprzez przemysł aż po medycynę) zachęca coraz większą liczbę osób do inwestowania w taki rodzaj drukarki. Czym są i jak działają?

Drukowanie 3D
Author: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Source: http://www.flickr.com
Od kilku lat, dzięki dokładności tego rodzaju urządzeń, wykorzystuje się je do tworzenia skomplikowanych rozwiązań. Protezy, prototypy, elementy pozostałych przedmiotów oraz wszelkie wymyślne ozdoby do naszych domów mogą zostać zrobione właśnie dzięki drukarkom przestrzennym. W medycynie często wykorzystuje się drukarki laserowe, jakie w sproszkowanym materiale mają wypalać przygotowany w programie model bryły. Dzięki temu precyzja wykonania jest naprawdę spora. Ten typ drukarek wykorzystują także branże, gdzie od dokładności i solidności zależy funkcjonowanie całego mechanizmu.

Z kolei pasjonaci w domowym zaciszu korzystają z drukarek, warstwa po warstwie które nanoszą materiał (filament, przeważnie pod postacią dość cienkiego drutu) tworząc przestrzenną bryłę. Najczęściej używanymi filamentami są w tym przypadku PLA, ABS oraz PVA. Na polskim rynku coraz więcej producentów wprowadza do swoich sklepów ten właśnie produkt.

Koszt drukarek 3D może się wahać od kilku do aż kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te prostsze, które z powodzeniem można stosować we własnych domach, nie zajmują dużo miejsca. Ich cena nie jest zbyt zawyżona zwłaszcza, gdy część pracy przy złożeniu urządzenia, zrobimy sami.

Oryginalne kształty, oryginalne części urządzeń, ciekawy pomysł na prezent dla dzieci? – żaden problem! Wydruk 3D jest rozwiązaniem wielu nietypowych problemów. Także pozostałe bardzo pomocne technologie, jak skanowanie 3D są czymś powszechnym, można je wykorzystywać, żeby osiągnąć prawdziwe efekty. To co jeszcze kilka lat wcześniej zdawało się nierealne dzisiaj jest osiągalne praktycznie dla wszystkich. To wspaniała wiadomość dla każdego z nas, bo posiadamy bardziej znaczne możliwości, możemy korzystać z rozwiązań, jakie upraszczają życie, a o jakich nasi rodzice mogli tylko pomarzyć. Na pewno już niedługo w każdym mieszkaniu będzie drukarka 3D.