Na jakich zasadach przebiega rozliczanie podatku VAT? Co trzeba o nim wiedzieć?

Newsy

Jakiś czas temu weszły w życie nowe rozwiązania prawne odnoszące się do rozliczania podatku VAT w przypadku sprzedaży produktów, które są objęte obciążeniem odwrotnym. Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze, że to sprzedawca ma obowiązek rozliczyć podatek VAT od sprzedaży towarów czy usług. Jednak jeżeli chodzi o towary, do których odnosi się załącznik nr 11 do ustawy o vat sprawa przedstawia się odmiennie.
wyliczenia podatkowe
Author: chrstphre ㋛ campbell
Source: http://www.flickr.com
Chodzi o produkty, co do których obowiązek rozliczenia VAT z tytułu dostawy towaru przechodzi na nabywcę. Oprócz produktów, o których wspomina załącznik nr 11 do ustawy o VAT, mechanizm ma zastosowanie, gdy zrealizowane są przesłanki z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Trzeba uwypuklić, że z obowiązkiem podatkowym zaczynamy mieć do czynienia w momencie wydania towaru lub w chwili, w której usługa zostaje wykonana, ewentualnie w chwili wystawienia faktury, ale nie po upływie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Dla zaciekawionych: http://cenabiznesu.pl/-odwrotne-obciazenie.Przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarcza musi być w określonym czasie składana deklaracja VAT. Podatnik musi wiedzieć, jaka deklaracja VAT jest dla niego przeznaczona. Najczęściej wykorzystywane formularze to: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D. Przykładowo, VAT-7 jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym raz na miesiąc, rozliczanie raz na kwartał dokonywane jest na formularzu VAT-7K. Coś ciekawego: http://cenabiznesu.pl/-etyka-w-biznesie.

Należy wspomnieć, że otwieranie działalności gospodarczej jest związane ze sporymi wyzwaniami. Musimy wypełnić wiele formalności. Na początkującym przedsiębiorcy ciąży sporo obowiązków. Łatwo się w tym wszystkim zamieszać. Sprawowanie pieczy nad księgowością to wyjątkowo skomplikowana kwesta, którą czasem poleca się oddać specjaliście. Łatwo o błędy w procedurze rozliczania VAT. Etyka biznesu to również materia, z którą ma do czynienia osoba rozwijająca własną firmę. Tutaj przykłady: http://cenabiznesu.pl/-zerowa-deklaracja-vat.


jak obliczyć podatek
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Jej zasady najlepiej odkrywać w działaniu. Należy jednak wiedzieć, że etyka biznesu jest złożona przynajmniej z dwóch elementów. Prowadzenie działalności gospodarczej w zgodnie z normami etycznymi to nie tylko bowiem funkcjonowanie w oparciu o obowiązujące prawo, ale także na podstawie uznanych norm społecznych.