Jakie możliwości daje obecnie grafika 3D, w jakich dziedzinach życia jest ona wykorzystywana.

Newsy

Jedną z bardziej istotnych gałęzi komputerowej grafiki jest modelowanie 3D. Co ciekawe, znajduje ono zastosowanie zarówno w wielu gałęziach przemysłu, jak również w rozrywce.


Zdecydowana większość współczesnych gier opiera się o generowanie trójwymiarowych obiektów, na które są nakładane różne tekstury. Służą do tego coraz wydajniejsze układy graficzne, które czasem kosztują więcej niż reszta podzespołów, ale dzięki temu uzyskać można bardzo dobrej jakości animacje. Rynek komputerowych gier jest warty obecnie kilka miliardów dolarów i niezwykle dynamicznie się rozwija, lecz rozwijają się także inne, bardziej pożyteczne zastosowania tego typu grafiki (wizualizacje 3d - ROX3D). Szczególnie że aktualnie programy do pracy z taką grafiką są coraz wydajniejsze i lepsze, dając możliwości niemożliwe jeszcze przed kilkoma laty.


modelowanie 3d
Author: Stolbud Włoszczowa
Source: Stolbud Włoszczowa


Jedną z podstawowych dziedzin stosujących wizualizacje 3d, jest architektura i budownictwo. Dzięki zastosowaniu komputerów da się bez potrzeby konstruowania drogich makiet stworzyć model danego budynku i zobaczyć, jak się będzie prezentował w otoczeniu . Ewentualne zmiany są proste i szybkie, ponieważ też robi się je na komputerze, można się projekt poprawiać aż do uzyskania pożądanych rezultatów. Modelowanie 3d w rosnącej liczbie przypadków jest również używane podczas projektowania elementów maszyn i urządzeń, chętnie zaczyna również sięgać po nie nowoczesna medycyna.




Szybki wzrost możliwości obliczeniowych sprzętu komputerowego w jeszcze większym stopniu się przyczyni do tego, że grafika 3D będzie wykorzystywana w wielu dziedzinach.