Jakie mamy rodzaje urządzeń do pomiaru temperatury sposobami elektrycznymi? Które można tu wymienić?

Newsy

Sprawdzanie temperatury w każdych warunkach jest dosyć ważne. Można mierzyć więc temperaturę powietrza lub też ciała, natomiast co z bardziej mniej znanymi typami wykonywania pomiarów? Weźmy za przykład pomiar temperatury za pomocą metod elektrycznych. Mamy do tego celu wiele rodzajów czujników. Wymieńmy je.

Istnieją w związku z tym termorezystory, które dzielimy na metalowe i półprzewodnikowe. Wśród tych pierwszych wyróżniamy platynowe, niklowe jak również miedziane, natomiast drugi typ to: PTC i NTC. Metale używane do produkcji rezystancyjnych czujników powinny wyróżniać się dużą temperaturą topnienia, odpowiednim współczynnikiem temperaturowym, a także stabilnością charakterystyki termometrycznej. Często do ich skonstruowania używa się platynę, jest to metal (gięcie blachy - zobacz) o niewielkiej aktywności chemicznej, odznacza się dłuższym czasem pracy oraz dużą temperaturą pracy.czujnik temperatury
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com
Czujniki robione z tego surowca zrobione są z platynowego drutu, jaki umieszczony jest w ceramicznej osłonie w kształcie pręta. Najczęściej używany jest przetwornik pt100. Kolejny rodzaj to termoelementy. Jest to para drutów zrobionych z różnego rodzaju metali, złączonych na końcówkach przy pomocy spawania, zgrzewania lub skręcania. Na łączeniu takich drutów może występować różnica potencjałów. Takie urządzenia cechuje duża niezawodność, dokładność jak i elastyczność konstrukcji. z tego względu można ich używać w różnego rodzaju warunkach. Mamy też pirometry. Wykorzystuje się w tym wypadku zależność pomiędzy wypromieniowaną energią oraz temperaturą. Razem z wzrastaniem temperatury zwiększa się moc ogólna promieniowania, jak również moc promieniowania w różnych długościach fal.

Maksimum mocy emitowanej jest w stanie przesunąć się w kierunku fal krótkich. Gdy użyjemy tych zależności mogą powstawać trzy podstawowe rodzaje pirometrów. Są to pirometry radiacyjne, monochromatyczne oraz bichromatyczne. Podstawowym elementem każdego z takich pirometrów jest przetwornik energii promienistej używający sygnału elektrycznego - kliknij aby przeczytać. Wykorzystywane są najczęściej przetworniki fotoelektryczne, jakkliknij aby przeczytaćergię promieniowania na sygnał elektryczny, a także przetworniki, w jakich zamieniana jest moc promieniowania na energię cieplną.

Powyższy podział pewnie jest krótki, lecz jest doskonałym wstępem do późniejszego zgłębiania tej ciekawej dziedziny.