Jak można zbudować wydajnie funkcjonujące i co najważniejsze dobrze zabezpieczone komputerowe centrum danych.

Newsy

Bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej zaczyna odgrywać we współczesnym świecie coraz większą rolę. Od komputerów zależy coraz więcej, na nich trzyma się ważne dane prywatne i firmowe, na nich również pracują programy, które służą do rozrywki i pracy. Dla wielu firm nawet godzinna przerwa w dostępie przykładowo do systemu ERP może przynieść straty szacowane nawet na dziesiątki tysięcy złotych, trudno się więc dziwić, że dobre zabezpieczenia mają coraz większy priorytet.

Komputery
Author: Southbank Centre
Source: http://www.flickr.com
Doskonale to zresztą widać po cenach serwerów, jak ceniona jest jakość i bezpieczeństwo - maszyna składająca się z komponentów najwyższej jakości, z dyskowymi macierzami i powielonymi najistotniejszymi elementami kosztuje niekiedy więcej niż dobrej klasy samochód. Coraz większą popularnością zaczęły się również cieszyć rozwiązania w chmurze, w takim przypadku nie trzeba kupować swojej maszyny, ale korzysta się z urządzeń firmy, która zajmuje się dostarczeniem usługi, dzięki temu nie trzeba inwestować w kosztowny i potrzebujący odpowiedniej obsługi sprzęt, a skupić się można na prowadzeniu biznesu.Bardzo duże znaczenie w dzisiejszym świecie informatycznym mają także data center, zajmujące się obsługą internetu. Miliony serwisów gdzieś muszą funkcjonować, a niektóre z nich potrzebują naprawdę wydajnego sprzętu, więc do pracy zaprzęga się wtedy nawet do kilkuset komputerów jednocześnie (warto zobaczyć - Przeciętne data center zlokalizowane jest w budynku z dobrą ochroną, ma liczne zabezpieczenia na wypadek zalania czy pożaru, a sprzęt w nim ma bardzo dobre parametry.

komputery
Author: Toronto Mini Maker Faire
Source: http://www.flickr.com
Niezwykle ważnym aspektem działania takiego klastra komputerowego jest kwestia wydajności, bo jednocześnie może działać sporo komputerów. Do jej optymalizacji wykorzystuje się często specjalne oprogramowanie, pomagające w zarządzaniu rozdziałem obciążenia na danych komputerach. Zainstalowany loadbalancer inteligentnie potrafi znaleźć najmniej obciążony serwer i do niego skierować przypływające zadania, przez co unika się przeciążania jednych urządzeń i niepotrzebnych przestojów pozostałych.