Czym są wydruki 3d oraz do jakich rzeczy taka technologia się przydaje?

Newsy

Technologia w ostatnich latach poszła bardzo do przodu i czasami nawet nie mamy świadomości co nowego obecnie dzieje się w tej kwestii. Nad niektórymi rzeczami naukowcy pracują w swych gabinetach i nie wszystko przekazuje się od razu do opinii publicznej. Natomiast istnieją takie odkrycia, o jakich jest niesamowicie głośno z tego względu, iż otwierają nowe możliwości nie jedynie w świecie nauki, lecz także są ważne dla normalnych ludzi mogących z tego typu technologii skorzystać. Tak właśnie jest w przypadku drukarki zdolnej drukować w technologi 3d. Co to tak naprawdę za urządzenie oraz gdzie jest bardzo przydatne?

Drukarka w technologii 3D
Author: Engineering for Change
Source: http://www.flickr.com
Urządzenie to daje możliwość tworzenia wydruków przestrzennych. Kiedyś myślelibyśmy, że jest to niemożliwe by być w stanie stworzyć rzecz będącą na projekcie graficznym nie angażując do tego dodatkowych osób. Od kiedy odkryto takie możliwości, urządzenie takie przeszło sporą drogę od kosztownego prototypu, aż do drukarki, na którą może sobie pozwolić duża ilość osób - Bibus Menos Spółka z o.o.. Cena tego urządzenia od momentu powstania bardzo spadła. A takie wydruki 3d są używane w naprawdę najróżniejszych dziedzinach. Gdzie taki wydruk jest pomocny?Takie urządzenie może być niezwykle cenne w wielu firmach produkcyjnych. Można przy jego pomocy drukować prototypu różnych artykułów oszczędzając przy tym na wydatkach. Jest możliwość też sprawdzić funkcjonalność tak powstałych artykułów i zrobić ich testy pod różnymi kątami. Doskonałą pomocą może być możliwość dodrukowania jakieś części, która uległa zniszczeniu oraz tym sposobem naprawić konkretny produkt. Sprawdzić jest możliwe przy okazji, jak konkretne elementy do siebie pasują.

rzut 3D
Author: LK&Projekt
Source: www.dom-jednorodzinny.pl
Możliwości zastosowania tego typu sprzętu w na co dzień stale rosną. Drukarki te są wciąż ulepszane. Jednak już obecnie widzimy pewną tendencję. Sprzęt ten nie jest w stanie stworzyć dobrej jakości, niesamowicie złożonych oraz większych przedmiotów. Z tego powodu raczej nie będzie w stanie zastąpić produkcji masowej. Jednak istotny jest w przypadku tworzenia rzeczy unikatowych na niewielką skalę. Chodzi o możliwość tworzenia artykułów na zamówienie, takich spersonalizowanych. Tworzą się firmy, w jakich możemy wgrać nasz projekt i otrzymamy z powrotem gotowy wydrukowany przedmiot. W tym wypadku często odpada problem z transportem z innego kraju, bo firmy te mogą mieć swoje placówki w różnych krajach. Branża ta stale się rozwija oraz może przynieść jeszcze całkiem dużo nowych możliwości na przyszłość.