Czym są i do czego służą tensometry? Czy dobrze korzystać z takich urządzeń, w jakich sytuacjach się najbardziej sprawdzają?

Newsy

Czujniki tensometryczne, które określane są także jako tensometry, to najważniejszy element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To też konieczne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tak dalej. Często spotkać jesteśmy w stanie je w układach automatyki, w jakich zachodzi niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników magazynujących surowce czy platform najazdowych. Czujniki tego rodzaju zlokalizowane są pod podporami zbiornika lub platformy. W połączeniu z właściwymi urządzeniami pomiarowymi możemy realizować pomiar mas, surowców czy dozowania.

Tensometr
Source: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu odpowiedniego typu tensometru zadecydują warunki oraz wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem konstrukcyjnego elementu czujnika czy temperaturą pracy. Aktualnie trzeba przyznać, że najbardziej powszechne zastosowanie mają tensometry oporowe, są tak naprawdę najczęściej stosowane przy pomiarach laboratoryjnych oraz użytkowych. Zasada funkcjonowania tensometru oporowego opiera się na funkcjonowaniu fizycznej drutu metalowego, jaka odnosi się do zmiany jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Drut oporowy naklejany jest przy pomocy specjalnego kleju na element odkształcający się pod wpływem istniejących sił. Materiał oporowy czujnika będzie ulegał podobnym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony. Technologia klejenia, stosowane materiały to znacząca wiedza firm, które gwarantują czujniki - kliknij po szczegóły - siły, bo od tego zależą dokładność i stabilność czujników. W zależności od kształtu a także ułożenia elementu oporowego można wymienić tensometry wężykowe, tensometry kratowe a także tensometry oporowe foliowe. Pierwsze z wymienionych to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, jaki jest ułożony w kształcie wielokrotnego wężyka. Następny rodzaj - szereg drucików jakie są ułożone równolegle oraz złączone bardziej grubymi odcinkami taśmy miedzianej.Ostatni jest złożony z siatki rezystancyjnej pod postacią wężykowej która zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, która jest sklejona z podkładką nośną. W tej sytuacji zawsze należy dobierać właściwe urządzenie, które będzie pasowało do tego, co robimy. Solidne urządzenie to z pewnością Midas NFX (link), wybierając je mamy pewność, że spełni swoje zadania w sposób jak najbardziej odpowiedni. To zapewni powodzenie, będzie gwarancją, iż zaplanowane działanie na pewno się uda. Żeby tak się stało musimy pamiętać o najlepszym doborze sprzętu, to dotyczy również tensometrów.