Czym jest lokata?

Newsy

Obecnie niemal wszyscy mamy konta bankowe w rozmaitych bankach, dużych, małych i średnich. Dobór placówki bankowej jest uzależniony naturalnie od indywidualnych potrzeb. Pierwsze konto w banku zakładamy przeważnie w chwili uzyskania pierwszego wynagrodzenia stałego.
Skarbonka
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com
W większości wypadków zakładamy sobie zwykły rachunek rozliczeniowy.

Niniejszy tekst wydaje się bardzo zajmujący? Jeżeli tak, to sprawdź także pozostałe polecane (https://blog.impel.pl/category/po-godzinach/) treści, gdyż są tak samo interesujące i wciągną Cię całkiem.

Co zapobiegliwsi opiekunowie zakładają konta dla młodzieży, by nauczyć swe pociechy kontroli nad wydatkami. Dla banków jest to sposobność do udzielania edukacji ekonomicznej, jednocześnie też do przyzwyczajenia nieletniego klienta do usług bankowych.Nie jest to jednakże jedyna usługa finansowa proponowana przez banki. Jedną z mniej docenianych (głównie przez odbiorców indywidualnych) ofert banków jest lokata, czyli instrument finansowy w którym użytkownik banku oddaje instytucji na sprecyzowany czas (przykładowo rok, miesiąc bądź kwartał) prywatne środki, w zamian za odsetki które klient dostaje po czasie na który zawarta była lokata.

Krótko mówiąc, klient banku użycza bankowi pożyczki na sprecyzowany okres, za co dostaje wynagrodzenie w postaci odsetek. To czy będzie to dla nas lokata bezstratna jest uzależnione od kilku elementów - po największej części od wysokości oprocentowania, długości lokaty i poziomu inflacji. Dobrym rozwiązaniem jest sztywne oprocentowanie, bowiem daje ono klientowi banku gwarancję, iż oprocentowanie nie ulegnie zmianie w trakcie trwania umowy. Umożliwia to na pewno łatwiej podjąć decyzję o zainwestowaniu swych środków, a po drugie zabezpieczy nas przed niepomyślnymi wahaniami stóp procentowych NBP.

Dolary
Author: knowmadic news
Source: http://www.flickr.com
Następnym czynnikiem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest sposób naliczania odsetek, innymi słowy ich kapitalizacji. Ciekawą propozycją bankową jest tzw. lokata bezkarna - http://www.wybierarka.pl/lokaty/bgz-optima/lokata-bezkarna/712_685 - jaką charakteryzuje: trzymiesięczny okres lokaty, stałość oprocentowania (czterech procent w skali roku), oraz - jak tytuł wskazuje - opcja bezkarnego zerwania lokaty z gwarancją otrzymania wypracowanych odsetek.

Niezwykle pomocne podczas analizy lokat czy jakichkolwiek innych usług bankowych mogą być rankingi lokat wydawane przez serwisy finansowe istotnych opiniotwórczych pism jak Rzeczpospolita, bądź uznanych portali finansowych w sieci. Bezsprzecznie by inwestycja przyniosła przychód należy jej - jak roślince - poświecić trochę czasu.