Czym charakteryzują się opony na lato i na zimę? Dlaczego są tak istotne? Czym się różnią?

Newsy

Zawsze mamy niedogodnośćze zmianą opon, czy to z letnich na zimowe, czy odwrotnie. Nie wiadomo, do końca, z czego to wynika, ale przecież jasnym jest fakt, że opony mają bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. prawdopodobnie ta nasza nieświadomość bierze się z niewiedzy, z niewielkiej liczby wiadomości, czym jest opona zimowa a czym opona letnia. Czym się różnią, dlaczego istotne jest to, że nadają się do danej pory roku?

opony samochodowe
Author: Nikita Novozhilov
Source: http://www.flickr.com
Opona zimowa określana jest w ten sposób, z racji tak zwanych lamelków, które są odpowiedzialne za przyczepność na śniegu. charakteryzuje się dość małymi i wysokimi klockami – bieżnik ma grubość zazwyczaj większą niż 11 milimetrów. Opona jestjakby poprzecinana rozmaitymi większymi wgłębieniami i mniejszymi kanalikami. umożliwiają one odpowiednie odprowadzaniewilgoci. Jednocześnie, kanaliki zapewniają wysokąszybkośćjazdy przez głęboką wodę. Miękka mieszanka, czyli bieżnik opony na zimę powinien uginać się pod naciskiem palców, gwarantuje bardziej godną zaufania przyczepność w ujemnych temperaturach. Spis produktów znajdziesz na stronie: Opony letnie

Opona letnia, w opozycji od opony zimowej nie zawiera lamelków. Klocki i gumy, które stykają się z nawierzchnią posiadają raczej dużą powierzchnię, są za to trochę niższe. Nowe opony posiadają zazwyczaj od 6 do 10 milimetrów głębokości bieżnika. Nacięć może być mniej lub więcej, a jest to zależne od tego do czego mamy używać opony. Mieszanka cechuje się dość znaczną twardością,z pewnością jest tak, kiedy porównamy je z oponami zimowymi. Artykuł dzięki uprzejmości: http://www.hurtopony.pl/opona samochodowa
Author: Jonathan Rolande
Source: http://www.flickr.com
A jak się ma do tego mieszanka gumy a temperatura? mnóstwo ludzi to bagatelizuje, a tak naprawdę to bardzo ważny wyznacznik. Można stwierdzić, że powinniśmy być zobligowani wymieniać ogumienie aż cztery razy do roku. Tak, to może dla kogoś szokujące, ale właściwie byłoby, gdybyśmy to zastosowali na na każdą porę roku, razem daje to trzy komplety. Dlaczego?

Letnia opona gwarantująca optymalna przyczepność w temperaturach między 10-20 stopni Celsjusza, nie działa w temperaturach wyższych niż 35 stopni. Z kolei opona która może zapewnić przyczepność przy temperaturze nawierzchni graniczącej z 40 stopni Celsjusza, będzie się ślizgała przy temperaturze niższej niż 20 stopni. Co to dla nas oznacza? Im bardziej gorące letnie dni tym powinniśmy zakładać ogumienie, niż te, na których bazujemyprzykładowo w okresie wiosennym.