Czy rzeczywiście musimy bać się windykacji?

Newsy

Hasła takie jak na przykład komornik czy egzekwowanie zaległych należności najczęściej wzbudzają zaniepokojenie. Kojarzy się to z zagrożeniem i nieprzyjemnym procesem, od którego nie ma odwrotu.


telefon
Author: Da Sal
Source: http://www.flickr.com


firma
Author: HazteOir.org
Source: http://www.flickr.com


Czy rzeczywiście zawsze tak to wygląda?


Telefony
Author: Maurizio Pesce
Source: http://www.flickr.com


O co chodzi windykowanie


Zazwyczaj wszystkie niedopowiedzenia biorą się z faktu, iż większa część z nas myli terminy. Myślimy, że windykacja oraz egzekucja przez komornika to dwa tożsame terminy. Zgadza się, ich cel jest podobny, jednak procedury i prawa, jakie towarzyszą tym dwóm procederom są całkiem odmienne. Windykowanie zaległości odbywa się przede wszystkim przez Mediacje pomiędzy dłużnikiem a instytucją która udzieliła pożyczki. Założenie jest takie, by usiłowania odzyskania zaległości bazowały na porozumieniu i dialogu - firma windykacyjna. Nie dochodzi, jak dzieje się to w przypadku egzekucji komorniczej, do zajęcia mienia. osoby lub instytucje które chcą uzyskać swoje pieniądze, korzystają najczęściej z usług firm windykacyjnych, powierzając ekspertowi wszystkie zadania powiązane z procesem jaką jest windykacja.


Jak sprawdzić czy jesteśmy dłużnikami?
Niemało osób, które popadły w problemy związane z finansami albo zwyczajnie mają jakieś zobowiązania, niepokoi się, że niepożądana osoba będzie mogła się o tym fakcie dowiedzieć. Niepokój wynika głównie z tego, że zewsząd naciera na nas termin lista dłużników. Myślimy sobie, że jest spis, gdzie przy danym peselu stoi dokładna kwota a nasz sąsiad bez kłopotu sprawdzi w jakiej wysokości mamy zadłużenie.


Całe szczęście nie jest to takie łatwe a wszystkie usiłowania wyszukiwania tego typu danych w sieci poprzez wprowadzenie danych osobistych kończą się fiaskiem. Aby sprawdzić zapis naszych długów konieczne jest pobranie specjalnego raportu.