1 procent na rzecz różnorodnych organizacji pożytku publicznego

Newsy

stos monet
Author: Vicky Hugheston
Source: http://www.flickr.com
Teraz rozliczając się z podatku dochodowego od osób fizycznych istnieje możliwość przekazania jednego procentu dla różnorodnych organizacji pożytku publicznego. Zasada 1% dla opp istnieje już przez niezmiernie długi czas i niewątpliwie warto korzystać z tej ewentualności. Na sam początek powinno się jednak dowiedzieć się czym tak właściwie jest opp i co szczegółowo oznacza to pojęcie. Wnioski są wiarygodne i tożsame z formularzem drukowanym, dlatego nikt nie powinien mieć takich obaw. Po drugie, program do PIT pozwala na oszczędność czasu.

Nie trzeba udawać się do urzędu, a w urzędach prawie zawsze jesteśmy zmuszeni stać w kolejce. Ponadto do urzędu musielibyśmy iść dwa razy – za pierwszym razem po druczki, za drugim razem natomiast – by je oddać. Zasadnicze różnice w stosunku do poprzedniego roku w deklaracji PIT 2013, tyczą się reguł rozliczania kosztów uzyskania przychodów, a także ulg na dzieci i ulg internetowych. Dużą uwagę trzeba też zwrócić na typ deklaracji, która będzie oddawana w urzędzie skarbowym. Zależnie od źródła naszych dochodów rodzaj i termin składania deklaracji jest inny.

Fundacja
Jeśli już przegryziemy się przez wszelkie zawiłości wiążące się z wypisywaniem deklaracji należy przypilnować daty oddania, by PIT 2013 trafił w stosownym czasie do adekwatnego oddziału urzędu skarbowego. Zanim jednak pójdziemy oddać rozliczenie warto pomyśleć o ważnej sprawie. Skarb Państwa udostępnił nam pewną możliwość przekazania 1% na OPP. Jest to nietrudny sposób na udzielenie pomocy potrzebującym. Wiarygodność działań prowadzonych przez Organizacje Pożytku Publicznego można zbadać w serwisie rządowym.

Chcący przekonać się, że pomoc zostanie przekazana w odpowiednie miejsce, mogą przeanalizować w takich serwisach dokładne raporty z działań poszczególnych OPP.
http://naratunek.org/
Author: Ian Lamont
Source: http://www.flickr.com
Pamiętajmy tylko, by skrupulatnie wpisać numer, ponieważ w innym wypadku suma nie będzie mogła być przekazana. Przekazanie podatku będzie również niemożliwe, jeśli opóźnimy się z punktualnym złożeniem deklaracji. Mamy czas do 30 kwietnia, po tym dniu będziemy musieli płacić kary za zwłokę. Czasu mamy naprawdę dużo, zatem warto jest wcześniej zainteresować się tematem i wybrać się do biura księgowego, jeśli nie zajmujemy się tym samodzielnie.

Dzięki oddaniu jednego procentu pomagamy potrzebującym, którzy podług nas bez takiego wsparcia się nie obejdą. Dobrze jest bliżej zaciekawić się, kto z naszego środowiska może potrzebować naszej pomocy, aby wesprzeć tych najbliższych - http://naratunek.org/pomoz-teraz/1-procent-podatku-1-fundacje-lista-organizacji-2014-1-dla-opp/. Pełną listę organizacji pożytku publicznego, którym można oddawać kwotę z podatku, znajdziemy na odpowiedniej witrynie internetowej. Niejedna osoba mniema, że powyższe działanie nic nie da, ponieważ to zbyt mała suma. Jednak jest to niewłaściwy pogląd, ponieważ jeśli na konkretną organizację wpłaci kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, suma wzrośnie i będzie już znaczyła o wiele więcej. Oprócz tego – każdy grosz się liczy, zatem dobrze jest pomóc. Co więcej znajdziemy sporo organizacji opp, które funkcjonują na rzecz osób starszych, chorych, na rzecz dzieci oraz młodzieży, możemy także wyróżnić dużo rozlicznych organizacji oświatowych, kultury i sztuki, wypoczynku i rekreacji itp. Bez wątpliwości wielu tego typu organizacjom przyda się pomoc w postaci 1 procenta podatku, więc pamiętaj, aby wypełniając doroczne zeznanie podatkowe przekazać ten 1% na opp.
Tags: